Czym jest psychogerontologia?
Psychogerontologia wywodzi się z gerontologii, nauki związanej z badaniami aspektów społecznych i psychologicznych procesu starzenia. Jest interdyscyplinarnym obszarem, który łączy wiedzę z zakresu psychologii, dietetyki, seksuologii, fizjoterapii czy komunikacji.
Pokrewną dziedziną jest geriatria, która jest gałęzią medycyny, zajmująca się schorzeniami wieku podeszłego (najczęściej pacjentami geriatrycznymi są osoby 70+).
W czym może pomóc psychogerontolog?
Psychogerontolog zajmuje się czynnikami mającymi istotny wpływ na poprawę jakości życia osób starszych, między innymi w obszarach: zdrowia psychicznego i fizycznego czy aktywizacji społecznej lub zawodowej. Oczywiście każdy z psychogerontologów może specjalizować się w czymś innym, ale wszyscy mają wiedzę ogólną dotyczącą procesu starzenia.
Dla psychogerontologa bardzo ważne jest także otoczenie, w którym funkcjonuje osoba starsza – najbliżsi, środowisko pracy, miejsca integracji społecznej. Współpracuje nie tylko z osobami w późnej dorosłości, ale i młodszymi pokoleniami, które uczy, jak wybrać długie życie zamiast starości.
Wachlarz działań, jakie podejmuje psychogerontolog, jest naprawdę szeroki. Począwszy od edukacji (wszystkich bez względu na wiek) – walka ze stereotypami, uświadamianie czym jest proces starzenia, że każdy z nas go doświadczy, dlaczego warto się na to przygotować i jak czerpać radość z każdego etapu życia – po pomoc kierowaną do konkretnych osób będących w potrzebie, najczęściej nieformalnych opiekunów osób starszych.
Istotnym jest, że spotkania z psychogerontologiem nie są terapią, ani psychoterapią (chyba, że ktoś ma uprawnienia do jej prowadzania). Psychogerontolog może natomiast zarekomendować konsultację psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry (jeśli sam nie posiada tych specjalizacji) i pomóc podopiecznemu wybrać najlepszą drogę do poprawienia swojej sytuacji.
Kiedy zwrócić się po pomoc do psychogerontologa?
Nie ma granicy wieku, od którego możemy rozpocząć współpracę z psychogerontologiem. Zawsze kierujmy się konkretnymi potrzebami.
Psychogerontolog pracuje z:
- seniorami (na przykład treningi pamięci, poprawa komunikacji z członkami rodziny)
- opiekunami rodzinnymi sprawującymi opiekę nad niesamodzielnymi członkami rodziny (pomoc w dobraniu optymalnego sposobu opieki)
- osobami w każdym wieku, które chciałyby przygotować się fizycznie i mentalnie na późną dorosłość i opóźnić proces starzenia
Może być wsparciem także dla firm w zakresie:
- opracowywania i wdrażania strategii zarządzania wiekiem
- warsztatów z dialogu międzypokoleniowego
- wsparcia pracowników będących opiekunami nieformalnymi swoich najbliższych na przykład w celu uniknięcia Zespołu Wypalenia Opiekuna