Baza Wiedzy

Moja praca to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja i misja – z jednej strony pomaganie seniorom oraz ich bliskim w lepszym zrozumieniu procesu starzenia, z drugiej wspieranie firm w budowaniu strategii sprzyjającej dobrostanowi i aktywności zawodowej pracowników w różnym wieku.
Na moim blogu znajdziesz inspiracje, praktyczne wskazówki i rzetelną wiedzę, między innymi na temat tego, jak budować organizację przyjazną każdemu bez względu na wiek, czy jak dbać o dobre samopoczucie w późniejszych latach życia. Wierzę, że późna dorosłość może być pięknym i wartościowym etapem, pod warunkiem, że nauczymy się dbać o siebie – zarówno psychicznie, jak i emocjonalnie.

Jakie, między innymi, tematy poruszam?
- Jak radzić sobie ze zmianami i emocjami towarzyszącymi wchodzeniu w późną dorosłość?
- Wdrażanie strategii zarządzania wiekiem – jak budować kulturę organizacyjną sprzyjającą różnorodności pokoleniowej?
- Wsparcie pracowników 50+ w zakresie adaptacji do zmian, radzenia sobie ze stresem i utrzymania motywacji zawodowej.
- Budowanie międzypokoleniowej współpracy i mentoringu w zespołach zróżnicowanych wiekowo.
- Jak pielęgnować zdrowe relacje i unikać samotności?


Wszystko, czym się tutaj dzielę, wynika z mojej wiedzy i doświadczenia zawodowego. Niezależnie od tego, czy jesteś w wieku dojrzałym i szukasz wskazówek dla siebie, czy też chcesz lepiej zrozumieć swoje otoczenie (rodzinne lub zawodowe) – znajdziesz tu solidną dawkę eksperckiej wiedzy, praktycznych porad i inspiracji

Jestem opiekunem nieformalnym osoby starszej.. Dłużej tego nie wytrzymam…

Jestem opiekunem nieformalnym osoby starszej.. Dłużej tego nie wytrzymam… W Polsce obecnie jest blisko 8 mln osób[…]

Czym jest psychogerontologia?

Jak przygotować się na późną dorosłość i cieszyć się dobrym zdrowiem fizycznym oraz psychicznym? Jak wspierać starzejących[…]

Wybrane publikacje medialne

Jako psychogerontolożka mam przyjemność dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem nie tylko na moim blogu, ale także w mediach. Współpracuję z redakcjami, udzielam eksperckich komentarzy i tworzę artykuły na temat zdrowia psychicznego w późniejszym wieku.

Poniżej znajdziesz wybrane publikacje, w których miałam okazję wystąpić jako autorka lub ekspertka. Zapraszam do lektury!

Publikacja „Krótka instrukcja. O menopauzie” we współpracy z Hello Zdrowie

We współpracy z Hello Zdrowie współtworzyłam publikację „Krótka instrukcja. O menopauzie”. To praktyczny przewodnik zawierający kluczowe informacje na temat menopauzy – jej objawów, wpływu na organizm oraz sposobów dbania o zdrowie w tym okresie.

„Łączy nas zdrowie” – komentarz ekspercki do badań Enel-med

Jak zmieniają się potrzeby zdrowotne i zawodowe osób 50+? W eksperckim komentarzu do badań Enel-Med opowiadam o wyzwaniach, przed jakimi stoją zarówno pracownicy, jak i pracodawcy w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Tłumaczę, dlaczego strategia zarządzania wiekiem to nie luksus, a konieczność – i jak mądrze wspierać doświadczonych pracowników, by mogli jak najdłużej pozostać aktywni zawodowo i społecznie.

Wywiad dla magazynu senioralnego "Pokolenia”

Coraz więcej firm dostrzega, że zarządzanie wiekiem to nie tylko modne hasło, ale realna potrzeba. W rozmowie dla magazynu senioralnego "Pokolenia" opowiedziałam o psychogerontologii, walce ze stereotypami, aktywizacji społecznej i tym, jak przygotować pracodawców oraz bliskich seniorów na zmiany demograficzne. Starzenie się dotyczy nas wszystkich – warto wiedzieć, jak przejść przez ten proces świadomie i z korzyścią dla siebie oraz otoczenia.

„Drugi etat, czyli opiekun rodzinny osób starszych” - audycja Samo Zdrowie

Opieka nad starszymi bliskimi to często niewidzialna praca, która z biegiem czasu staje się drugim etatem. W Polskim Radiu 24 mówiłam o wyzwaniach, jakie stoją przed opiekunami nieformalnymi, o ich codziennych obowiązkach, obciążeniach i emocjonalnym koszcie tej roli.

Komentarz ekspercki na temat różnić w komunikowaniu się w miejscu pracy różnych pokoleń

Jak skutecznie porozumiewać się w zespołach, w których spotykają się różne pokolenia? W Gazecie Wyborczej komentuję, jakie bariery komunikacyjne mogą pojawiać się w miejscu pracy i jak je przełamywać. Opowiadam o różnicach w stylach komunikacji, oczekiwaniach i podejściu do pracy w zależności od wieku, oraz o tym, jak świadome zarządzanie wiekiem może przekładać się na lepszą współpracę i efektywność całego zespołu.

Komentarz ekspercki do artykułu o opiekunach nieformalnych osób starszych

Opieka nad starszymi bliskimi to temat, o którym wciąż mówi się za mało – mimo że dla wielu osób staje się codziennością. W rozmowie dla Onet Kobieta opowiadam o wyzwaniach, jakie stoją przed opiekunami nieformalnymi, obciążeniu fizycznym i emocjonalnym tej roli oraz o tym, dlaczego potrzebujemy systemowych rozwiązań, a nie tylko cichego poświęcenia rodzin.

Odcienie Biznesu: Dlaczego musimy rozmawiać o procesie starzenia?

Starzenie się to proces, który dotyczy nas wszystkich – ale czy jesteśmy na niego przygotowani? W Odcieniach Biznesu rozmawiam o tym, dlaczego wiek nie powinien być barierą w pracy, jak zmieniają się potrzeby dojrzałych pracowników i co mogą zrobić firmy, by mądrze zarządzać różnorodnością pokoleniową.

Super Senior.pl: Żeby się od siebie uczyć musimy siebie zrozumieć nawzajem”

Międzypokoleniowa wymiana wiedzy i doświadczeń jest kluczem do lepszego zrozumienia siebie nawzajem – zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. W rozmowie dla Super Senior opowiadam o tym, dlaczego komunikacja między generacjami bywa wyzwaniem, jak możemy budować mosty zamiast murów i dlaczego otwartość na dialog jest kluczowa w starzejącym się społeczeństwie. Bo nauka nie ma wieku, ale wymaga wzajemnego szacunku i chęci słuchania.

Starzejące się społeczeństwo tworzy nowe wyzwania dla pracodawców

Starzejące się społeczeństwo to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi rynek pracy. W Magazynie Rekruter opowiadam o tym, jak firmy mogą przygotować się na zmiany demograficzne, dlaczego zarządzanie wiekiem to konieczność, a nie trend, oraz jak budować wielopokoleniowe zespoły, które czerpią ze swoich różnorodnych doświadczeń. Świadome podejście do wieku w miejscu pracy to inwestycja w przyszłość zarówno pracowników, jak i całej organizacji.