Psychogerontologia
Psychogerontolodzy są „mostem” pomiędzy osobami w późnej dorosłości i otoczeniem w którym funkcjonują.
Według prognozy GUS, liczba ludności w wieku powyżej 60 lat, ma w Polsce w 2030 roku wzrosnąć do poziomu blisko 11 mln., a w 2050 r. wynieść ponad 13 mln. Osoby starsze będą stanowiły około 40% ogółu ludności Polski. Część z nich będzie wymagała opieki najbliższych, część będzie chciała jak najdłużej pozostać aktywna zawodowo, jeszcze inni będą chcieli przejść na emeryturę i realizować swoje pasje.
Bez względu na to w której grupie się znajdziesz, potrzebujesz wiedzy jak sobie w danej sytuacji poradzić. Nie zawsze jednak wiadomo gdzie szukać rady i wsparcia. Odpowiedzią na te potrzeby może być psychogerontologia.
Psychogerontologia – to interdyscyplinarna dziedzina, która łączy wiedzę z zakresu psychologii, seksuologii, geriatrii, fizjoterapii, dietetyki, prawa oraz komunikacji. Dziedzina ta ma swoje źródła w gerontologii, będącej nauką o procesach starzenia się.
Jeśli temat psychogerontologii Cię zainteresował, serdecznie zapraszam do przygotowanej przeze mnie bazy wiedzy. Znajdziesz tam serię artykułów, które krok po kroku przybliżą Ci zagadnienia tego obszaru.
